3D Nevresim (Üç Boyutlu Nevresim) Nedir

İnternetten ev tekstili ürünü almak istiyorsunuz. Bu nedenle farklı siteleri gezip, araştırma yapıyorsunuz . Bir anda 3D nevresim takımları diye adlandırılmış bir ürün grubuyla karşılaştınız. Desenleri sizi cezbetti, fakat ürünün ne gibi bir ürün olduğunu tam olarak bilmiyorsunuz. O zaman yazdığımız bu makale tam size göre.

 

3D ( İngilizce-three Dimension) yani üç boyutlu manasına gelen evrensel bir kısaltmadır.  Aslında ürünün üzerindeki baskı iki boyutlu. Sadece desenlerinin dijital baskı teknolojisiyle basılmasından dolayı, daha net ve doygun renklerin elde edilmesi neticesiyle bu isim konulmuştur. Bir başka nedeni ise, desenlerde tercih edilen tasarımların; doğa veya şehir manzaraları,  çiçek, hayvan fotoğrafları gibi öğelerden oluşması. Uygulanan baskı yöntemi ile  desende derinlik algısı yaratılabiliyor. Baskılarında, normal nevresim desenlerine göre daha gerçekçi görüntüler elde edilebildiği ve daha rahat pazarlanabildiği için, üç boyut kelimesi üreticiler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca bazı markalar, 3D yerine dijital nevresim ismini kullanabiliyorlar.

 

Hangi Marka 3D Nevresim?

Neden üç boyutlu dendiğini anladım ama karşıma birçok marka ürün çıktı. Hangisi iyi, hangisini almalıyım diye düşünüyor olabilirsiniz. Burada karşımıza belirgin üç ana kriter çıkıyor.

  • Baskı Kalitesi
  • Ürünün dokunduğu kumaş türü
  • Baskı yapılan boyanın kalitesi / insan sağlığına zararlı olup olmadığı

Baskı kalitesi ne yazık ki ürünü canlı olarak görmeden, test edemeyeceğiniz bir kriter. Fakat, üç boyutlu nevresimlerin yakınınızdaki mağazalarda bulunmayabileceğini de tahmin edebiliyouz. Çünkü, bu tip nevresimler dijital baskı ile oluştuğu için, diğer nevresim takımları gibi yüksek sayılarda üretilme gibi bir zorunluluk yok. Bazı firmaların sadece 100’er tane bile ürettikleri 3d nevresim modelleri olabiliyor. İnternet kanalı ile tüketicilere rahatça ulaştırılabildiği için de birçok firma tarafından tüketicilere sunuluyor.

 

Eğer baskı ve ürün kalitesi hakkında şüpheleriniz varsa, ilk olarak internette ürünü (ya da markanın başka bir ürününü) önceden kullanmış insanların yazdıkları eleştirileri okuyabilirsiniz. Biz burada şu marka iyi, şu marka kötü diye bir yorumda bulunmak istemiyoruz. Araştırmanızı yaparken sadece bir kaynak ya da internet sitesine bağlı kalmayınız ki, daha gerçekçi yorumlara ulaşabilirme şansınızı arttırın. Marka hakkında oluşturacağınız izlenim alışveriş öncesi size yol gösterici olabilir.

 

İkinci olarak, ürün hangi kumaştan dokunmuş, bunu bilmemizde fayda var. Üç boyutlu nevresimlerde en çok ranforce ya da pamuk saten kumaş seçenekleri göze çarpıyor. Bütçeniz yetiyorsa pamuk saten olanları tercih etmenizi öneririz (Bunu az sonra açıklayacağız.)

 

Hatırlarsanız başka bir makalemizde nevresim takımı çeşitlerinden bahsetmiş ve ranforce, percale, pamuk saten ve daha nice nevresim takımı çeşidi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalışmıştık (Merak edenler makalemize buradan ulaşabilir). Ranforce nevresimler, genellikle 52 57 tel sıklığında dokunurken, pamuk satenler daha çok 80-120 tel arasında dokunuyor. Ayrıca saten olan seçenekte kullanılan iplikler daha ince olduklarından dolayı daha yumuşak bir doku sağlıyor. Eğer ürünün açıklamasında sadece %100 pamuk olduğu yazıyorsa, satış yapan siteden ya da üreticinin verdiği bilgilerden yararlanarak daha detaylı bilgilere ulaşmanızda fayda var.

En önemli olan kriter ise kullanılan boyaların kalitesi. Kaliteli markalar sitelerinde bunlar hakkında bilgiler vermektedir. Siz de seçeceğiniz ürüne karar vermeden bu konuda araştırma yaparsanız, sağlığınızı tehlikeye atmayacak ürünlere sahip olabilirsiniz. Sanal mağazamız içerisinde bulunan 3D nevresim takımlarını incelemek isterseniz, buraya tıklayarak ürünlere hemen ulaşabilirsiniz.

15
1 Yorum
  • Banyo Aynasi
    Şubat 21, 2017

    Cok hos görünüyor. Çok güzel bir makale olmus. Paylasiminiz için çok tesekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir