Bambu Lifi Nedir? Tekstilde Bambu Kullanımı

Bambu bitkisi, binin üzerinde çeşidi olan bir bitkidir. Buğdaygiller familyasında yer almaktadır. Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisidir. Bazı çeşitleri bir gün içerisinde 90 cm üzerinde büyüyebilmektedir.

İnsanoğlu, tarih boyunce bambudan birçok alanda faydalanmıştır. Yaptığı yemeklerde, barınak (ev) yapımında, yazı yazmak için kullandığı yüzeylerde (Yaklaşık MÖ 5.inci yüzyıldan itibaren, daha sonralarda da kağıt üretiminde), hastalıkları iyileştirebilmek için ilaç yapımında, kendini savunmak için yaptığı silahlarda, müzik aletleri yapımında…

Çok değişik iklimlerde yetişebilmektedir. Öyle ki soğuk dağlarda da, sıcak tropikal bölgelerde de yetişir. En çok görüldüğü yerler; Asya’nın Güney tarafları, Afrika’nın ortasıyla güneyi ve Güney Amerika’dır.

Dünyada bambu yetişen yerler

kaynak:   https://en.wikipedia.org/wiki/File:Bambusoideae_World_map.png

Son yıllarda giyim ve ev tekstili ürünlerinde de sıkça kullanılmaya başlanmıştır. %100 bambu ipliği kullanılarak üretilen ürünler bulunabilmesine rağmen daha çok pamuk iğliğiyle karıştırılarak üretilenleri yaygındır (Polyester gibi sentetik ürünlerle de karıştırılabildiği için, ürün tercihinizde karışım maddelerine ve oranlarına dikkat ediniz). En önemli özelliklerinden biri suyu emişinin çok iyi olmasıdır. Bu birçok üründe avantajlı ve kullanışlı bir hammadde olmasını sağlamaktadır. Giyim sektöründe, özellikle yazlık elbiseler için sıkça tercih edilmeye başlanmıştır.

İçerdiği “Bambu kun” maddesi sayesinde antibakteriyel* bir özelliğe sahiptir. Bu sayede, üretimde de ekstra bir avantaj sağlamaktadır. Sağlıklı ürünler olarak iç çamaşırı ve çorap imalatında da kullanılmaya başlanmıştır. Teri hızlıca emebilmesi, bu tarz ürünleri tüketiciler tarafından aranır bir hale getirmektedir.

 

Ev Tekstilinde Bambu Kullanımı

Bambu elyafının ev tekstilinde kullanımı günden güne artmaktadır. En çok görülen ürün grubu, havlu – bornoz takımları (aile bornoz setleri) ve nevresim takımlarıdır. Yorgan- yastık dolgu malzemesi olarak (genellikle normal elyaf ile karışım) ya da battaniye dokumasında da karşımıza çıkmaktadır.

 

Havlu, Bornoz, Aile Bornoz Setinde Bambu

Havlu ve bornoz takımlarında nemi çok iyi emme özelliği ile üst kategori ürünlerde yer almaktadır. %100 pamuk dokuma havlulara göre daha kullanışlıdır. (Hatta bazı üreticiler ürünlerin yıkandıkça yumuşadığını iddia etmektedirler.) Doğallık hissi vermesi,  yumuşak tuşesi olması ayrıca ürünleri daha da değerli kılmaktadır. Havlularda kullanımı yeni yeni yaygınlaşmasına rağmen, bambu ya da (bambu-pamuk karışımlı) ürünler en çok aranan ürünler haline gelmiştir.

bambu aile bornoz seti 01

 

Nevresim Takımlarında Bambu

Üzerine uygulanan baskı boyasını çok iyi emmesi ve yarattığı serinlik hissi  ile nevresim takımları modellerinde karşımıza çıkmaya başlamıştır. Hem sağlıklı hem de son derece rahat bir kullanımı olması ile tüketiciler arasında popüler olmaya başlamıştır.

bambu nevresim 01

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, sağlığımız için, bambu içerikli ürünler iyi bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Günden güne pazardaki payı artan bu ürünler, gelecekte daha da yaygın bir kullanım alanına sahip olacak gibi görünüyor. Sizler de bambunun farklılığını ev  tekstili ürünlerinde yaşamak isterseniz, internet mağazamızda uygun fiyatlarla, yüksek kalitedeki ürünlere ulaşabilirsiniz.

 

*Bambu işlenmeden önceki antibakteriyel özelliğini, üretim sonrası tam manasıyla koruyamamaktadır. Bu yüzden üretim aşamasında antibakteriyel özelliğini koruması için bazı katkı maddeleri kullanılmaktadır.

 

Faydalanılan kaynaklar;

https://en.wikipedia.org/wiki/Bamboo

https://en.wikipedia.org/wiki/Bamboo_textile

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bambu_elyafi

http://www.tekstilvekonfeksiyon.com/

Karahan H. A.,  Öktem T., Seventekin N. ,  Doğal Bambu Lifleri, Tekstil ve Konfeksiyon 4.sayı (2006)

 

 

 

 

36

Henüz yorum yazılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir