Nevresim Takımı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımızda nevresim takımı nedir, nelerden oluşur, çeşitleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Nevresim Takımı, adından da anlaşılacağı üzere nevresim ve onu tamamlayan parçalardan oluşmaktadır. Genellikle iki ( bazılarında dört) yastık kılıfı ve alt çarşaftan oluşan setlerdir.

Çarşaf: Yatak üzerine serilmek amacıyla üretilen, genellikle kenarlarına dikilmiş kumaş parçasıdır. Düz ve Lastikli olmak üzere iki çeşitte bulunur. Lastikli olanlar yatağın yan taraflarını da kaplayarak, tamamiyle  yatağı kavrarlar. Havlu, penye, polyester ya da normal pamuklu kumaştan üretilirler.

Yastık Kılıfı: Bir kenarı açık bırakılarak, içine yastık girmesi sağlanmış; diğer tarafları dikişle sabitlenmiş, çift taraflı; kılıf olarak dikilen dokuma ürünüdür. Set ile birlikte satılan ürünlerde nevresimin üretildiği kumaş cinsi ile dikilirler.

 nevresim nedir 02

Nevresim

Nev (Farsça ), Resm (Arapça) sözcüklerinin birleşmesiyle günlük hayatımıza girmiş bir sözcüktür. Nev kelime anlamı olarak yeni, taze anlamına gelirken; resm, (resim)çizme, desen manasına gelmektedir. Sözcükler bir araya geldiklerinde, bugün kullandığımız nevresim teriminin, ilk kullanımında “yeni desen” anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Buna bakarak tasarımın, her zaman ürünler için çok önemli bir unsur olduğu, hatta ürüne ismini veren bir araç olarak da kullanıldığı görülmektedir.

Somut olarak ürünü ele aldığımızda, aynı yastık kılıfında olduğu gibi bir kenarı açık bırakılan (düğme, fermuar, ya da bağcık gibi birleştirici ekipmanlar ile daha sonradan bu kenarın sabitlenmesi sağlanır), içerisine yorgan konularak kullanılan kılıftır.

 

Nevresim Çeşitleri

Dokunduğu iplik cinsi ve iplik sıklığına göre nevresimler farklı kalitelerde üretilirler. Nevresim takımı tercihinizi yapmadan aşağıda verdiğimiz bilgileri gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

 

Dokuma ve İpliğine (Kumaş Çeşitlerine)  Göre Nevresimler

Bu sınıfllandırmada ipiliğin cinsi ve dokuma sıklığına göre nevresimler ayrı isimler altında toplanırlar.

 

Poly Cotton – Terry Cotton Nevresimler

Pamuk ve Polyester karışımından meydana gelmişlerdir. Kolay ütülenme özellikleri vardır. Fakat terlemeye neden olurlar ve uyku için çok sağlıklı ürünler değillerdir. Fiyat olarak düşük ürünlerde karşımıza çıkarlar .

 

Creton Nevresim

42-48 Tel Sıklığı

Creton Nevresimler %100 pamuk ya da polyester karışımlı olarak üretilmektedirler. 42-48 tel sıklığı aralığında dokunmuşlardır. Seyrek dokunmalarından dolayı, daha kalın iplikler kullanılarak üretilirler. Bu yüzden diğer nevresimlere oranla daha sert olurlar. Genelde ucuz ürünlerde daha fazla karşımıza çıkmaktadırlar.

 

Ranforce Nevresim

55-70 Tel Sıklığı

Ranforce nevresimler, birçok kaynakta 55-70 tel iplik sıklığında dokunduğu belirtilir. Fakat bizler, uzun zamandır 52 ve 57 tel sıklığında olanların, mağazalarda yaygın olarak satıldığını gözlemliyoruz. Ranforce kumaştan üretildikleri için bu adı alırlar. %100 pamukturlar ve yüksek hava geçirgenliğine sahiptirler.  Creton nevresimlere göre daha ince, fakat saten ya da percale (poplin) kumaşa göre daha kalın ipliklerden dokunurlar. Fiyat/kalite kıyaslamasında, en çok tercih edilen ürünlerdir. Bu yüzden çoğu markanın en çok model alternatifine, bu ürün sınıfında rastlanmaktadır.

ranfoce nevresim

 

Percale (Poplin) Nevresim

70 tel sıklığı

Bazı markalar 60 tel sıklığının üzerindeki ürünlerine percale adı verirler. Fakat, 70 tel sıklığının üzerinde olanlar, percale kumaşın farklılığını ortaya koymaktadırlar. Bu ürünler kısa liflerden arındırılmış  ince penye iplikleri kullanılarak üretilmişlerdir. % 100 pamukturlar ve ranforce kumaşa nazaran daha parlaktırlar. Merserizasyon işleminden geçirildikleri için pamuğun dokusu hem yumuşamış hem de boya emiş özelliği arttırılmıştır (her üründe olmayabilir, lütfen tercih etmek istediğiniz ürünün detaylı açıklamalarını öğreniniz). Dayanıklı ürünlerdir, fiyat aralığı olarak ranforce ürünlerden daha yüksek aralıkta konumlanırlar.

 

Bambu Nevresim

Bambu ağacından elde edilen doğal elyafların pamukla karışımıyla meydana gelirler. Yumuşak bir dokuları vardır. Son yıllarda markaların koleksiyonlarında yer almaktadırlar.

 

Tencel Nevresim

Okaliptus ağaçlarından üretilen elyafların pamuk dokuma ile birleşiminden meydana getirilen ürünlerdir. Kaliteli markalar, bu ürünleri toksinlere karşı test edip, sağlığa zarar veren hiçbir madde içermeyerek satışa çıkartmaktadırlar. Yumuşak ve dayanıklı ürünlerdir. Fiyat olarak üst segmentte yer alırlar.

 

Saten Nevresim

Öncelikle çok karıştırılan bir şeyi aydınlatalım. Saten bir iplik türü değil, dokuma şeklidir. Ev tekstilinde, 4 çözgü/ 1 atkı, 5 çözgü/ 1 atkı ya da 7 çözgü/1 atkı şeklinde örgü yapısına sahip olanları mevcuttur. İçerik olarak pamuk olanları ya da polyester olanları nevresim ürünlerinde sıkça görülmektedir. Polyester olanları daha parlak gözüktüğü için halk arasında ipek saten olarak da adlandırılır. Burada atlanmaması gereken bir nokta, bu bahsettiğimiz ürünün gerçek ipekle bir alakası bulunmamasıdır. Polyester saten nevresimler, görüntüleri dolayısıyla özel günlerde (çeyiz, sünnet, vs.) kullanılırlar. Tekrar hatırlatalım, polyester kumaş vücutta yakıcı bir etki bıraktığı gibi terlemeye de neden olmaktadır. Bu yüzden uyumak için kullanılması uygun değildir.

Pamuk saten nevresim takımları ise tam aksine, sağlıklı ve konforlu bir uyku için tercih edilirler. 80-120 Tel sıklığı arasındaki ürünler, oldukça ince liflerden dokunurlar. Bu kategorideki ürünler (in çoğu)  merserizasyon işleminden geçirildiği için de dayanıklılıkları yüksektir. Üzerindeki baskılar kaliteli olup, şık bir görünüme sahiptirler. Yıllardır edindiğimiz gözlemlere göre, kullanan müşterilerimizden bazıları kaygan olduklarından şikayet etseler de, bu oran toplam kullanıcılar arasında çok düşüktür.  Genellikle bu ürünleri  tercih eden tüketiciler, verdiği paranın hakkını aldığını düşünmektedirler.

Saten ürün grubunda son olarak Jakar Saten nevresim takımları ile de karşılaşabilirsiniz. Ev tekstilinde, jakar; desenin dokuma esnasında kumaşın üzerine oluşturulduğu ürünlere denmektedir. Pamuk ve polyester olarak iki iplik türünde de üretilmektedirler.

 

Sonuç olarak, çok değişik fiyat aralıklarındaki nevresim takımları arasında kararsız kalabilirsiniz. Bizlerin size önerisi, uyurken kullanmak için alacağınız ürünlerin %100 pamuk olmasına dikkat etmenizdir. Eğer mümkünse, ranforce nevresim veya üst segmentteki ürünleri tercih edebilirsiniz. En yeni nevresim takımları modellerini incelemek isterseniz, online mağazamız olan http://magaza.arzumdekor.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Alacağınız ya da kullandığınız nevresimleri güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

11

Henüz yorum yazılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir