Nevresim Takımları Nasıl Yıkanır? Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir günde 8 saat uyuduğumuzu varsayarsak, yaklaşık olarak hayatımızın 3’te 1’ini uykuda geçiriyoruz.  Peki bu zamanı nasıl bir ortamda geçiriyoruz?  Üzerine serdiğimiz nevresim takımları ne kadar sağlıklı? Bu ve bunun gibi sorulara gelin beraber cevap bulmaya çalışalım.

Nevresim Takımları nasıl yıkanır, yıkarken nelere dikkat etmeliyiz ?

Nevresim takımı temizliği ve bakımında düşebileceğimiz en büyük hata, nevresim takımlarımızı yıkamak için kirlenmelerini beklemek olacaktır. Gözümüzle baktığımızda temiz gibi gözükebilir, ama gerçekte yattığımız alan sağlıksız bir ortam haline dönüşebilir. Buna neden olabilecek etmenlerden bazıları;

 

Ter: Uyku anında vücudumuz ısındığı için, kendini soğutmak amacıyla terleyecektir. Bu terler zamanla nevresimde birikecektir.

Yağlar: Yatarken vücudumuzdan salınan doğal yağlar nevresim tarafından emilmektedirler.

Vücut Sıvıları: Salya, ürin, kan gibi vücut sıvıları farketmesek te nevresim takımına bulaşabilirler.

Ölü Deri Hücreleri:Bir günde, vücudumuz yaklaşık bir milyon ölü deri hücresi dökmektedir. Bu hücreler keneler için bulunmaz kaftandır.

 

Eğer olabildiğince sağlıklı bir ortamda uyumak istiyorsanız, haftada bir nevresim takımlarınızı yıkayın. ( Eğer hastalık gibi bir durum varsa, daha sık yıkanmalıdırlar.)

Belli aralıklarla yastıklarınızı havalandırın. Böylelikle, hem yastıklarınız doğal şeklini daha uzun süre korurlar; hem de toz ve kir biriken havanın dışarı atılması sağlanır.

Yılda en az iki kez yastıklarınızı yıkayın. Unutmayın ki yastıklarınız zamanla bakteri yuvası olmaya başlarlar. Bu bakteriler de sağlığımızı tehdit eder; ishal, bronşit, astım gibi sağlık sorunlarıyla boğuşmamıza neden olurlar.

 

Nevresim Takımları Nasıl Yıkanır?

Nevresim takımlarını uzun süre kalitesinden ödün vermeden kullanmak için nasıl yıkandığı çok önemlidir. Yanlış uygulamalar ürünlere zarar verebilmektedir. Burada paylaştıklarımız genel bilgilerdir. Kullandığınız ürünün yıkama talimatları farklı olabilir, lütfen bunu göz önüne alın. Ürünlerinizin temizlik ve bakımını  önerilen kullanım talimatlarına göre  yapınız.

 

  • Yüksek derecelerde yıkama yapmayınız. Yüksek sıcaklıkta yıkamak, üzerindeki baskıların solmasına yol açar. Genellikle renkli ve koyu desenlerin, 30 derece üzerinde yıkanması tavsiye edilmez. ( Beyaz, ya da çok açık tondaki nevresimler, daha yüksek sıcaklıklarda yıkanabiliyor. Fakat bu kararı vermeden, ürünün kullnım talimatlarına bakmanızı öneririz.)
  • Ürünlerinizi iyi bir şekilde kurutunuz.
  • Nevresimleri, başka ürünlerle birlikte yıkamamaya özen gösterin. Farklı ürünler beraber yıkandıklarında, renkleri birbirlerine bulaşabilmektedir.
  • Ürünlerinizi yıkarken kaliteli deterjan kulanın. Deterjan fiyatından kar etmek için, ürünlerin kalitesini bozmayın.
  • Nevresimleri ters çevirerek yıkamanız tavsiye edilir. Makinenize koymadan önce, nevresiminizi bir top gibi yuvarlayın. Ürünlerinizin formunu korumasına, makinede deforme olmamasına yardımcı olur.
  • Yıkama işleminden önce, ürünün üzerinde ciddi bir leke var mı diye kontrol edin. Eğer varsa, yıkama öncesi ürünü zedelemeden çıkartmaya çalışın.

 

Paylaştığımız bu yazının sizlere faydalı olmasını diliyoruz.  Unutmayın, nevresim takımlarının bakımı ve temizliğine dikkat edersek, hem sağlığımıza dikkat etmiş olur, hem de ürünleri daha uzun süre kullanabiliriz.

Ev tekstili hakkında merak ettiğiniz başka sorular varsa, yazdığımız diğer makaleleri incelemenizi öneriyoruz.

 

Yararlanılan kaynaklar:

 

Home of Great Housekeeping & Cleaning Tips from Experts

https://www.cleanipedia.com/gb/laundry-washing/how-often-should-you-wash-your-sheets-a-guide-to-washing-bedding

 

The Importance of Washing Bed Sheets Regularly

http://www.symptomfind.com/health/washing-bed-sheets/

 

 

 

12

Henüz yorum yazılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir