TENCEL nedir?

Son zamanlarda ev tekstili ürünlerinde de karşımıza çıkmaya başlayan Tencel ®; çoğumuzun aşina olup, ne olduğunu merak ettiğimiz yeni bir terim. Çoğu kişi kumaş türü zannetmesine rağmen, aslında bir kumaş türü değildir. Merkezi Avusturya’da bulunan Lenzing şirketinin tescilli markasıdır. Asıl ürünün hammaddesi liyoseldir. Fakat, dünya genelinde Tencel ® ismi kabul gördüğü için, bu isimle anılmaktadır (Aynı kağıt mendil yerine Selpak, ya da tıraş bıçağı yerine jilet dememiz gibi).

 

Liyosel – Tencel ® Tarihçesi

Liyosel, okaliptüs ağacındaki odun hamurundan üretilen, içerisinde selüloz ihtiva eden bir çeşit lif türüdür. 1972 yılından itibaren geliştirilmeye başlanmıştır. Öncelikle “Newcell” adıyla anılmış, 1980 yılında daha da geliştirilen bu iplik türü, Tencel adını almıştır. İlk olarak Courtaulds isimli şirket tarafından ticarileştirilmiştir. 1998 yılında Hollandalı Akzo Nobel şirketi, Courtaulds şirketini satın almış ve üretim hakkını eline geçirmiştir. 2004 yılına gelindiğinde ise Tencel ® markası Lenzing (AG) tarafından satın alınmış ve şirket, günümüzde bu ipliğin dünya çapındaki tek üreticisi olarak yoluna devam etmektedir.

 

Başlıca Özellikleri

Genel olarak pamuk, keten gibi diğer selülozik liflerle birçok özelliği benzerlik taşımasına rağmen, bazı özelliklerinde diğerlerine nazaran ön plana çıkmaktadır. Liyosel lifi son derece yumuşak, sıvıyı emici bir yapıdadır. Hatta Lenzing’in internet sitesinde yer alan bilgilere göre; pamuktan daha fazla emici özelliğe sahip, ipekten daha yumuşaktır. Nefes alabilen bir kumaştır. Yüzeyinde bulunan binlerce mikroskobik kanallar sayesinde vücudumuzdaki teri önce emer, daha sonra havaya bırakarak, rahat ve kuru kalmamızı sağlar.

okaliptus yaprak

 

Hem ıslak hem kuruyken mukavemet gücü yüksektir. Özellikle ıslaklık mukavemeti polyester  kumaşa yakındır. Kullanıldığı ürünlerde, birçok yıkamadan sonra dahi rengini korumaktadır. Parlaklığını yitirmez.

Hijyenik bir üründür. Doğal yapısı sayesinde, üzerinde bakterilerin gelişme oranı çok düşüktür. HAtta, polyamid bir ürünle karşılaştırıldığında bu oran, 1/2000 oranına kadar düşmektedir (Tekstil Üzerinde Bakteri Gelişimi Hakkındaki Labaratuar Çalışması- Laboratory study of bacterial growth on textiles: B. Redl, Medical University Innsbruck, Austria, 2004).

 

Tekstilde Kullanım Alanları

Gün geçtikçe daha fazla üründe görmeye başladığımız  kumaş türü en çok iç çamaşırı, çorap, giysilerde, havlu ve nevresim takımlarında kullanılıyor.

Arzumdekor olarak bizler de Taç Inova serisinin özel ürünleri olan Tencel-pamuk karışımlı ürünleri sizlerle buluşturuyoruz. Eğer ürünleri daha yakından incelemek isterseniz, internet satış sitemizden Tencel nevresim takımları bölümünü inceleyebilirsiniz.
Yararlanılan kaynaklar

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Lyocell
  • http://www.lenzing-fibers.com/en/tencel/tencelr/ (Resmi internet sayfası)
  • http://filadora.com/term/Tencel
34

Henüz yorum yazılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir