TOG Nedir? Yorganlarda TOG Ne ifade eder?

Yurtdışında yaşayanlar ya da yurtdışı kaynaklarından yorgan seçimi ilgili arama yapanlar TOG terimiyle sıkça karşılaşmış olabilirler. TOG, İngiltere’de yorganlar için standartlaşmış bir ölçü birimidir. Diğer ülkelerde pek fazla kullanılmamaktadır. Buna rağmen aslında bu terim yorgan (ve uyku tulumu) seçiminde doğru ölçümü yapıldığında önemli bir kriterdir.

Ülkemizde (ve daha birçok ülkede) TOG değeri yerine, dolgu ağırlığı kulanılmaktadır. Bu yüzden yazımızı sadece bilgi almak için okumanızı tavsiye eder, bu bilgilerin yurtiçinde yapacağınız alışverişler için referans olamayacağını belirtmek isteriz.

İlk kez İngiltere’de Shirly Enstitüsü (The Shirley Institute) tarafından kullanılmıştır. Özellikle tekstil endüstrisinde kullanılan; belli bir alanın termal dayanma (thermal resistance) ölçü birimidir. Daha halk diliyle söylemek gerekirse sabit ölçüdeki bir alanın ısıyı tutma (Isı yalıtım) gücü diyebiliriz. Yorganlarda ve halılarda standartları belirlemeye yardımcı olmaktadır.

 

TOG Nasıl Ölçülür

 

Ölçümü TOG testi denilen bir işlemle belirlenmektedir. Ölçümü yapılacak olan malzeme metal bir yüzey ile açık hava arasına yerleştirilir (iç giyim için ölçülecek malzeme iki metal levha arasına konulur). Yorganlar için yapılan testlerde en az 100 X 60 cm boyutlarında metal kullanılması öngörülür. Malzemenin diğer tarafında ise havanın, (testlerde vücut sıcaklığı olarak kabul edilen) 33°C de sabit kalmasını sağlayan bir mekanizma kullanılır. Güvenilir bir ölçüm yapılabilmesi için bu test labaratuar ortamında gerçekleştirilmektedir.

 

Yorganlarda TOG Değeri

 

Mevsimlere göre değişen yorganlarda farklı değerler kullanılmaktadır. Yazın kullanılan ince yorganlarda 3- 7.5 arası (ort. 4.5 ), baharlık kullanıma uygun ürünlerde 9 – 10.5 , kışın hava şartlarının zor olduğu zamanlar ise 12-15 arası (ort. 13.5) TOG değerine sahip ürünler tercih edilmektedir. Fakat burada da senede üç farklı yorgana gereksinim olmaktadır. Bu yüzden çoğu tüketici, dört mevsim kullanılabilen 9+4.5 (kışın birleştirilince 13.5) değerine sahip, biri ince biri orta yoğunlukta olan, birleştirilip ayrılabilen ürünleri tercih etmektedir.

kış aylarında 12-15 (genelikle 13.5)

bahar aylarında  9-10.5

yaz aylarında 3-7.5 (genelikle 4.5)

 

Notlar:

  1.  Çocuklar için bu değerler daha aşağıda olmak durumundadır, çünkü küçük yaştakiler aynı değer sahip yorganda daha fazla ısınmaktadırlar.
  2.  Önemli bir nokta da çoğu üretici 12 aya kadar olan bebeklerde yorgan kullanımını önermemektedir.
  3. Uyku tulumları ve diğer ürünler için önerilen değerler değişkenlik gösterebilir. Burada bahsedilenler yorgan üreticilerinin yorganlar için verdiği ortalama değerlerdir. İngiltere hava koşullarına göre belirlenmektedirler.

 

Yorganlar ve yastıklar hakkında daha farklı bilgilere ulaşmak isterseniz, bu kategorideki diğer paylaşımlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yararlanılan Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tog_(unit)

https://www.sleepypeople.com/duvet-buying-guide/which-tog-rating-for-which-season.html

http://southdownduvets.com/what-is-tog

34

Henüz yorum yazılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir